Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Město Sázava
Sázava

Turistické cíle

Čertova brázda

Vedla z Černých Bud v Sázavě až k Chotouni u Českého Brodu, rodišti sv. Prokopa. Podle legendy ji vyoral poustevník Prokop s pomocí čerta. Louka, kde se při orbě otáčeli, se nazývá Votočnice. Podle archeologických nálezů by Čertova brázda mohla být pravěkou a raně středověkou obchodní stezkou, která z Polabí postupovala přes Sázavu proti toku Blanice do jižních Čech a odtud k Dunaji. Z větší části je zaoraná, v terénu ji nenajdete. 

Čertova brázda

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka

Mezi sázavské pamětihodnosti patří studánka Vosovka, která se nachází v místech zvaných Lázně. Dostala jméno po stromu osice, kterým se dobře daří v blízkosti vody.
Místo údajného setkání knížete Oldřicha se sv. Prokopem, který pohostil knížete vodou, a ta se proměnila ve víno. Udělal tak první zázrak. Společně pak roku 1032 založili Sázavský klášter. Na místě je k vidění barokní kalich opředený pověstmi o sv. Prokopu a čertovi. K odpočinku tu byl vystavěn altán.

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka

Klášter Sázava – Národní památkový ústav

Benediktinský klášter, který se v raném středověku stal významným střediskem vzdělanosti a písemnictví, je národní kulturní památkou. V částech spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) je možné se vydat na prohlídkový okruh Svatoprokopská Sázava, který návštěvníky zavede do kapitulní síně, křížové chodby s obnovovanými nástěnnými malbami a refektáře. Prohlédnout si lze také volně přístupnou severní klášterní zahradu se základy kostela sv. Kříže z roku 1070.

Klášter Sázava – Národní památkový ústav

Kostel sv. Prokopa

Nachází se v části areálu Sázavského kláštera, jehož majitelem je církev. S poutním místem se návštěvníci mohou seznámit na prohlídkovém okruhu Český patron svatý Prokop. Zavede je mimo jiné do galerie sv. Prokopa, která vznikla v sousedství kostelního kůru s novými varhanami. Jsou v ní předměty z klášterního pokladu, včetně památky na svatého Prokopa – koflíku a lžíce, které mu údajně patřily. Na závěr prohlídky návštěvníci sestoupí do obnovené krypty s ostatky sv. Prokopa.

Kostel sv. Prokopa

Kulturní areál U Martina

Dominantou staré Sázavy je sekularizovaný kostel sv. Martina ve kterém se konají kulturní akce, výstavy či svatební obřady. Součástí areálu je odpočinková zóna s lapidáriem a zachovalou hrobkou malíře S. H. Pinkase. V obnovené barokní kapli je stálá výstava exponátu z muzea Karla Krále.

Kulturní areál U Martina

Sklárny KAVALIERGLASS

Společnost nabízí velmi širokou škálu produktů, které pokrývají oblasti domácího, průmyslového, laboratorního a technického skla, trubek a průmyslových přístrojů. Většina produktů společnosti je distribuována pod značkami SIMAX a KAVALIER, součástí produkce jsou také zákaznické projekty.
Výrobky je možné zakoupit v podnikové prodejně v Sázavě

Sklárny KAVALIERGLASS

Mohlo by Vás zajímat

Svoz odpadu

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5 6 7
8
9
10 11
12 13 14
15
16
17 18
19 20 21
22
23
24 25
26 27 28
29
30
31 1
2 3 4

Základní a mateřská škola


paticka-mapa
nahoru